Západ poloostrov Kéfalos
   
    Nájdete tu najkrásnejšie pláže na Kose: od hojne navštevovanej Paradise Beach, až po osamelé úseky najzápadnejšieho pobrežia, na ktoré sa dá dostať len autom alebo na skútri. Tu vládne ešte pravá idyla. Hlavné stredisko západu ostrova, mesto Kéfalos, leží hore nad pobrežím a z diaľky vyzerá ako malá pevnosť. Práve táto vzdialenosť od pláží ho z cela iste chráni pred podnikateľskými aktivitami turistických bossov, takže miestni kolorit nie je rušený prúdiacimi davmi turistov. Pod mestom Kéfalos sa nachádza obec Kamári, kedysi prístav Kéfalosu, ktorá sa medzitým prepojila s Ágios Stéfanos. A tak sa pomenovanie Kamári používa pre celé pobrežie. Tu sa odohráva vešktorý turistický ruch na západe ostrova, tu tiež nájdete množstvo ubytovacích kapacít, taverien a obchodov. Pobrežie Kamári je zvlášť obľúbené milovníkmi surfovania, pretože stále vetry im takmer nedovolia odpočívať. Polo ostrov Kéfalos ponúka len dlhé piesočné pláže a osamelé zátoky, vhodné pre ctiteľov slnka a športovcov, ale i unikátne historické pamiatky. Po stopách Kóskej histórie sa môžete vydať až do doby kamennej, teda do doby dávno pred začiatkom gréckeho osídľovania Dóry. V jaskyni Aspri Pétra sa nachádza najstaršie svedectvo o prítomnosti ľudí na ostrove, a to z mladšej doby kamennej. Poznávať krásy západu ostrova môžete mnohými spôsobmi a podľa svojich síl.


Ďalšie ciele na polostrove

Ágios loánnis Thymianós
   Mníchmi opustený kláštor, ponúka ďaleký výhľad na pobrežie. Iba 29. augusta sa kláštor prebudí k životu. V tento deň sa tu poriada cirkevná slávnosť na v spomienku Jana Krstiteľa. Vtedy sú všetky kamenné lavice vo dvore, plne obsadené. Prastarý platan pred kostolom, ktorý musel byť už na mnoho miestach podopretý, skrýva tieň. Kláštor je veľmi vhodným cieľom výletov, na ktorý sa vydáte z Kéfalosu. Odtiaľ už nieje k západnému mysu ďaleko. Ágios loánnis Thymianós je 7 km južne od Kéfalosu

Antické divadlo (Palátia)
  Niekoľko 100-viek metrov za odbočkou ku kaplnke Panagía i Palatianí , upozorňuje na parkovisku smerovka ("Palátia") na zbytky divadla z 2. stor. pred n.l., z obdobia helenizmu. V borovicovom lesíku zostali zachované len skromné pozostatky niekoľkých rád sedadiel. O pár desiatok metrov ďalej nájdete ruiny chrámu v dórskom slohu z rovnakého obdobia. Bezhlavú sochu bohyne Démétér, ktorá tu bola nájdená, môžete obdivovať v Archeologickom múzeu na Kose. Antické divadlo (Palátia) je 2 km južne od Kéfalosu.

Aspri Pétra
   Táto už v mladšej dobe kamennej obývaná jaskyňa ukrýva dosiaľ najstaršie svedectvo o osídlenia ostrova. Cesta k nej nieje označená, dostanete sa k nej cez pole v priamom smere. Doporučujeme využiť pomoc domorodcov.
7 km južne od Kéfalosu

Panagía i Palatianí
   Meno kaplnka - Svätá Matka Božia Palácov - je odvozené od skutočnosti, že bola vybudovaná na mieste Dionýzovho chrámu. Na stavbu bol použitý materiál z jeho stien. Časom i ona sa ocitla v ruinách, a preto bola o niekoľko metrov ďalej postavená v roku 1988 nová kaplnka. Z nej je krásny pohľad na zátoku.
1 km za Kéfalosom.

   
© September 2004 All Rights Reserved
Web and Design
zello