Severné pobrežie

   V tejto časti ostrova nemôžete očakávať že poznáte tradiční život na gréckych dedinách. Tri obce na severnom pobreží ostrova, Tigáki, Marmári a Mastichári, sú novodobými umelými výtvormi, ich obraz je ovplyvnený potrebami masovej turistiky. Penzióny, hotely a prázdninové komplexy, taverny, obchody a kaviarne - to je typický kolorit. Západoeurópske cestovné kancelárie svojich klientov umiestňujú najmä do Marmári, kde ponuka siaha od rodinných penziónov po moderné prázdninové dedinky. Táto oblasť bola síce osídlená už pred 1500 rokmi, ale len v okolie Mastichári sa sporadicky nachádzajú pozostatky domu z 5. stor. Malebnosť pobrežia upadá rok od roku pribúdajú nové stavby hotelového typu, rozširujú sa turistické zariadenia podial brehu i v zázemí. V zime sú potom tieto strediska ako po vymretí, stálych obyvateľov spočítate na prstoch jednej ruky. Za pobrežným pásmom sa prestiera roľníkmi obrábaná krajina - roľníctvo však už nemôže dlho turizmu konkurovať. Severné pobrežie je rajom pre milovníkov vodných športov. Pre cyklistov je tu ideálny terén, pretože v pohodlnej jazde im tu nebráni žiadne stúpanie. Rada požičovien bicyklov vám umožní vypraviť sa i na vzdialenejšie úseky pobrežia, ktoré nie sú tak navštevované.

Marmári
   Má 180 obyvateľov. Toto letovisko sa zrodilo až v 80. rokoch - záujem turistického priemyslu, ktorý vyvolal stavební boom, tu podnietila prekrásna piesočná pláž. A pretože bolo postavené na "zelenej lúke". hlavným lákadlom tu nie je typicky grécka atmosféra, ale nekonečne dlhá piesočná pláž miestami s dunami, vodné radovánky a bohatá ponuka vodných športov. Kto chodí rád pešo, môže tu podnikať ďaleké prechádzky po pobreží. Letovisko má medzinárodní punc, čo je patrné i z ponuky jedál v reštauráciách. Mierne do mora sa tiahnúce piesočnaté pobrežie je zvlášť vhodné pre deti. Sprchy sú priamo na pláži. Nájdete tu príležitosť k surfovaniu a plachteniu (výukové lekcie dávajú miestne školy) i k jazde na koni (Horse Riding School je priamo v Marmári).

Infoservis
   Autobus jazdí do mesta Kos a späť 5 - 7 krát denne; jazda trvá 35 minút. Miestne cestovné kancelárie organizujú výlety na susedné ostrovy, okružnú jazdu ostrovom Kos, plavbu do tureckého Bodrumu a grécky večer v taverne horskej dedinky Zía. Na ceste do Tigáki grécki policajti s obľubou lapajú neukáznených vodičov.

Mastichári
   Má 150 obyvateľov. Zbytky antických budov v okolí Mastichári - medzi nimi relikty bývalého prístavu a ruiny baziliky, ktorá podľa archeologického prieskumu pochádza z 5. stor. svedčí síce o dávnom osídlení tejto oblasti, ale novodobé osídlenie sa datuje až od 20. rokov 20. stor., keď sem prišla po ničivom zemetrasení časť obyvateľov dedinky Andimáchia. Tak tu dnes nájdete zmes starobylých domov a moderných hotelových stavieb. I keď tu žije ešte hŕstka roľníkov a rybárov, hlavným zdrojom príjmu je turizmus. Okolo Mastichári sa prestierajú krásne pláže, oblasť je príťažlivá i pre surfistov. Pláž, ktorá je v lete veľmi vyhlodávaná, leží západne od prístavu. Je udržovaná a bary s tavernami v jej bezprostrednej blízkosti sa starajú o telesné blaho hostí. Dalšia, cez 100 m dlhá piesková pláž je 3 km západne od Mastichári, pri kostolíku Ágios loánnis. Dva kilometre východne od Mastichári nájdete známu Troúlos Beach.

Pamiatky
Ágios Geórgios
   Je kostolík, ktorý stojí ešte pred Mastichári, priamo pri ceste. Podobne ako u iných tunajších kresťanských budov bol na jeho stavbu použitý materiál z starovekých stavieb. V jeho stenách rozoznáme antické kamenné kvádre a zbytky stĺpov. 2 km od hlavnej ostrovnej diaľnice. Je voľne prístupný.

Ágios loánnis
   Pozostatky tejto trojlodnej baziliky si môžete prehliadnuť pri prechádzke po pobreží. Kostol musel byť postavený okolo roku 500 n.l. a spojmi rozmermi (asi 20 x 15 m) vypovedá o období prosperity v dejinách ostrova. Ako už napovedá jeho meno, chrám bol zasvätený svätému Janovi. Priamo na pobreží na malej vyvýšenine, asi 3 km od Mastichári.

Infoservis
Dopravné spojenie
   Do mesta Kos jazdia autobus trikrát denne (tam a späť), v nedeľu len dvakrát; jazda trvá 45 minút. Stanovište taxíkov je v prístave, pripočítava sa ale čakacia doba.
Z prístavu odchádzajú osobné lode i trajekty na ostrov Kálymnos: v hlavnej sezóne až päťkrát denne. Plavba do Póthia, hlavného mesta Kálymnosa, trvá asi 45 minút. Lístky si kúpite buď v prístavnom domčeku alebo v cestovnej kancelárií. Cestovná kancelária Mastichári Travel predáva lístky a organizuje výlety: tel.: 512 92, fax.: 411 48

Tigáki
   Tigáki je typické prázdninové letovisko, vybudované v 80. rokoch. Väčšina hotelov sa zoradila podial hlavnej ulice, ktorá vede k moru a končí na krásnej piesočnatej pláži. Letovisko rok od roku sa rozrastá. Surfisti si tu môžu požičať dosku a začiatočníci navštevovať školu surfovania. Čím viacej sa vzďaľujete od hlavnej pláže, tím kľudnejšie úseky pláže nachádzate. Piesok je tu ovšem menej čistý. Rovinatá krajina je ideálna tiež pre cyklistov - bez námahy prejdú i na vzdialenejšie pláže.

Pamiatky
   
Soľné jazero (Alikes) Od Tigáki na západ sa rozprestiera soľné jazero, na ňom boli kedysi saliny. Soľ sa prestala zberať, lebo oblasť okolo jazera bola prehlásená za chránené územie. Je tu hniezdište tisíce vtákov. Behom zimných mesiacov tu môžete zbadať i plameňákov. Oblasť je voľne prístupná.

Infoservis
Autobus
   Autobus jazdí každú hodinu do mesta Kos, v nedeľu len štyrikrát denne.

   
© September 2004 All Rights Reserved
Web and Design
zello