Vnútrozemie ostrova

   Pohorie Díkeos na juhovýchode Kosu môžu mnohí turisti obdivovať len z diaľky. Prístupné je totiž len na okrajoch a z niektorých časti ciest. Len vytrvalí cestovatelia sa môžu pokochať touto zmesou lysých svahov a zalesnených vrcholov. Na severnom okraji hôr nájdete niekoľko dedín, ktoré vás lákajú k jednodennému výletu prenocovanie je možné len výnimočne. Z obcí potom môžete podniknúť krátke výstupy do hôr alebo len obdivovať výhľad na iné pobrežie s ostrovy až k tureckej pevnine. Iba nedávno boli do týchto dedín vybudované moderné cesty, a dnes stále viacej turistov na mopedoch a v autách ruší, kľud dedinského života. Obchody a taverny sa turistickému ruchu ale už prispôsobili. Navštíviť by ste rozhodne mali horskú obec Zía a osadu Paléo Pilí s ruinami pevnosti - z oboch je nádherný rozhľad. Od kastelu pri obci Andimáchia je tiež krásny výhľad, tento krát na juh Kosu a susedné ostrovy. Za prehliadku - nie len zvonka, ale i z vnútra - stojí priamo v obci Andimáchia jediný ešte fungujúci veterný mlyn na ostrove. Jeho vek sa odhaduje na 250 rokov. Na úpätí leží Kardámena, obec obklopená dnes početnými hotelmi, ktorá sa z cela upísala turizmu. Dlhé piesočnaté pláže tu ponúkajú výborné podmienky na kúpanie. Pamiatky tu ovšem nenájdete, náhradou je pôsobivý rozhľad od miestneho, hotelmi preplneného pobrežia až k susednému ostrovu Níssyros.

Evangelístria

   Dedinka, rovnako ako Zía, patrí k väčšej osade Asfendíou. Kostol Evangelismo, ktorý stojí na hlavnom námestí, bol postavený 1910 a je bohato vymaľovaný v tradičnom štýle. V obci sa ešte zachovalo pár starých domčekov, ktoré boli postavené pred "betónovou kultúrou". Do priľahlej dedinky Asómatos dôjdete pohodlne pešo. Tunajší kostol je položený na vršku, a tak je už z diaľky viditeľný.

Lagoúdi
   V dedinke, v nej žije okolo stovky obyvateľov, nenájdete žiadne turistické atrakcie. Príjemnou atmosféru tu vytvárajú tradičné domčeky v malebných uličkách a kafénion uprostred obce, ktorá nieje doteraz poznamenaná modernou dobou. Obyvatelia dedinky nachádzajú obživu v poľnohospodárstve. Mariánsky kostol s modrou kopulou, stojí na návrší nad obcí, je vyzdobený nástennými maľbami v tradičnom štýle. Zobrazujú predovšetkým scény zo života Márie, medzi nimi je i freska s výjavom jej narodenia.
Asi za hodinu dojdete odtiaľto prechádzkou dolu k moru.

Zía
   Horská dedinka v nadmorskej výške 350 m patrí k väčšej obci Asfendíou. Tunajší život sen úplne podriadil turizmu. Večer sem prichádzajú autobusy narvané turistami z pobrežných letovísk, aby v niektorej z miestnych taverien prežili "typický grécky večer" s hudbou a tancom. Ale ani prechádzka za denného svetla vás nesklame. K fotografovaniu vás zlákajú malebne vyzdobené domčeky v úzkych uličkách. Obchodíky ponúkajú pestrý výber suvenírov. V dedine sa dochoval jeden z mnoho vodných mlynov, ktorý je poháňaný vyvierajúcim prameňom potoka. Tiež sa tu predávajú suveníry. Dedinský kostolík s tradičnými nástennými maľbami patril k blízkemu kláštoru, v svojej súčasnej podobe pochádza z roku 1919. Z obce Zía môžete vystúpiť na najvyššiu horu ostrova, Díkeos (846 m). Nutnosťou je pevná turistická obuv, dostatočná zásoba vody a dobrá orientácia v krajine bez zračených ciest.

Infoservis
   Trikrát za deň (v nedeľu dvakrát) jazdí autobus do mesta Kos; jazda trvá asi 40 minút.

Zipári
   Dedinka, ktorá bola založená až v 20. rokoch 20. stor. leží priamo na hlavnej ceste do Zía a neponúka takmer žiadne turistické zaujímavosti. Nápadný je jej impozantní kostol. Významné, ovšem iba pre záujemcov o históriu sú dve ruiny byzantských kostolov za dedinou. Pozoruhodné sú hlavne zbytky baziliky Ágios Pávlos (za benzínkou pred mostom doľava), ktorá bola postavená v 5. / 6. stor. Romantické okolie skrýva mnohé mozaiky s motívy kvetín a zvierat. Doteraz poznateľné sú základy kedysi 21 x 15 m veľkého kostola. Rozoznať sa dajú tiež zbytky ambonu, miesta určeného v staro kresťanských chrámoch k čítaniu biblických textov. Dostanete sa k nemu po schodoch. Zachované zostali i steny krstiaca kaplnka a krstiteľnica v tvare kríža. Bazilika Ágios Pávlos sa nachádza pri sídle, z neho sa ešte dochovali zbytky stien. Na južnom okraji stojí ruina baziliky Kapamá z 5. / 6. stor., ktorá mala kedysi plochu 17 x 16 m. Tiež tu ešte nájdete krásne mozaiky a kruhové baptistérium. V jeho strede sa rovnako zachovala krstiteľnica v tvare kríža.   
© September 2004 All Rights Reserved
Web and Design
zello