Všeobecné informácie

   Kos je svojou rozlohou 290 km2 tretím najväčším ostrovom Dodekanésov po Rhodose a Kárphatose. Starousadlíkov tu žije asi 25000, ale behom letných mesiacov sa počet obyvateľov prudko zvýši, na Kose trávi svoju dovolenku zároveň asi 60 000 turistov. Turizmus je hlavným a životne dôležitým hospodárskym odvetvím. Len malá časť obyvateľov, menej ako 10% ekonomicky činných sa venuje roľníctvu. Zelenine, citrusovým plodom, olivám a vínne réve sa síce na úrodnej pôde darí, ale i tak si slušný zárobok môže zaistiť iba malé množstvo roľníkov. Preto namiesto obrábania pôdy sa ľudia radšej venujú zaisťovaniu služieb turistom. Život tunajších obyvateľov sa tak delí do dvoch "ročných období", obdobie v ňom prichádzajú turisti, ktoré zahrnuje asi 6 mesiacov, kedy pracovný týždeň miestnych obyvateľov trvá 7 dní a kedy sa od rána do noci varí, obsluhuje a poskytujú sa služby turistom. Musia si totiž zarobiť peniaze na zbytok roku, kľudné zimné mesiace. To je čas prípravných stavebných či renovovačných prác, pre mnohých však obdobie nezamestnanosti.
Turistický boom predchádzajúcich rokov však predsa len priniesol na ostrov blahobyt, takže priemerný zárobok stojí obyvateľov Kosu na špičke príjmovej pyramídy v Grécku. Nepopierateľným centrom Kosu je jeho hlavné mesto, ktoré nesie rovnaký názov ako ostrov. Takmer polovica obyvateľov ostrova sa usadila práve tu dlhé pláže severne a južne od mesta prispievajú k tomu, že tu trávi značná časť turistov svoju dovolenku. Hlavné mesto je tiež najvhodnejším miestom, kde si môžete vytvoriť predstavu o dejinách ostrova. Takmer všetky epochy poznamenali tvár ostrova a zanechali tu nemých svedkov z kameňa. Z mesto Kos je spojené i meno tunajšieho najslávnejšieho rodáka "otec medicíny" sa tu narodil v roku 460 pred n.l. S hrdosťou ukazujú pri prístave Hippokratov platan, pod ním vraj rozdával najväčší lekár antiky vedomosti svojím žiakom. Hippokrates vstúpil do dejín ako prví lekár, ktorí začal oddeľovať medicínu od náboženstva. O božskom usporiadaní síce nepochyboval, ale jeho slova boli na tedajšiu dobu revolučné. "Dvoje sú poznanie a viera" Nič sa nestáva bez prirodzenej príčiny. Základom jeho učenia je teória o štyroch základných tekutinách (krv, hlien, žlč biela a červená), ktoré pokiaľ nie sú v rovnováhe spôsobujú chorobu. Asklepieon je najvýznamnejšou pamiatkou ostrova. Tu sa liečilo podľa Hippokratových zásad a ľudia hľadajúci úľavu sem prichádzali z ďaleka.
Medzi hlavné turistické centrá patrí oblasť okolo mesta Kos a oblasť na severovýchode ostrova medzi mysem Skandári a Mastichári. Na tomto pobreží sa tiahne takmer súvislé územie zastavané hotelovými komplexmi, ktoré v podstate prepojujú tri letoviská: Tigáki, Marmári, Mastichári. Celkový ráz stredisiek našťastie nepripomína "továrne na rekreáciu" ako sú známe z mnoho miest Stredomoria. Tiež na pobreží u Kardámeny sú dlhé pláže, pri ktorých vyrástli v posledných rokoch prázdninová strediská o rozlohe malých dedín. A konečne musím upozorniť na pláže u obce Kamári, z nich mnohé sú považované za najkrásnejšie na ostrove. Ked vás omrzí kúpanie v mori a lenošenie na pláži, môžete sa vydať na potulky ostrovom, ktorý meria od jedného konca k druhému iba 50 km.Dedinky síce nezostali stranou turizmu, ale preto dedinky pohorí Díkeos ako Pilí, Zía a Lagoúdi sa vyplatí navštíviť pre ich atmosféru a ďaleký výhľad do vnútra ostrova. Kto túži po samote, môže odtiaľ stúpať ďalej do hôr až na vrchol Díkeos, ktorý zo svojimi 846 metrami je najvyššou horou ostrova. Podobný kľud nájdete aj na západe ostrova, kde za obcou Kéfalos sa pri svojom putovaní sa nestretnete zo žiadnym ľudským obydlím. Stopy dávnych čias sú roztrúsené po celom ostrove ruiny byzantských kaplniek, pozostatky helénskych mest, chrámov a stredovekých pevností ako u obce Andimáchia. Nazývať ich veľkolepými by bolo prehnané, sú skôr nepatrnou harmonickou súčasťou krajiny. Na Grécke pomery ojedinelá je existencia siete cyklistických chodníčkov okolo mesta Kos. Rovnako na severe a východe ostrova, kde prevažuje plochá pobrežná rovina, sa môžete bez ťažkostí vydať na cyklistický výlet. Pre fyzicky zdatnejších cyklistov je výzvou výšlap do pohoria Díkeos. Horský bicykel dostanete za 2,5  €na deň.


   
© September 2004 All Rights Reserved
Web and Design
zello