Hlavné mesto Palma de Mallorca

Hlavné mesto zahrnujem medzi trasy autom, ale z okolia doporučím mestskú dopravu, hlavne kvôli parkovaniu. Autobusy chodia často a dopravia vás do centra na jednu z konečných: Placa de la Reína pri katedrále alebo na Placa de Espaňa, 10 minút chôdze ďalej. Autobusy prichádzajú z oboch strán Palmského zálivu po štvorprúdových Avenídas, postavených v miestach bývalých mestských hradieb.
Predpokladám, že prídete na Placa de la Reína (námestie Kráľovny ). Vydajte sa smerom ku katedrále. Prejdete Kráľovskou záhradou pod palácom Almudaina. Po schodoch vyjdete na hradby s úchvatným výhľadom na celý Palmský záliv. Pred tým sa vlny rozbíjali o hradby, ale postavením nábrežia asi pred 40 rokmi vzniklo jazero Parc de la Mar. Uprostred jazera je mohutný vodotrysk, za ním je v lete amfiteáter, kde prebiehajú večer kultúrne programy financované radnicou, teda pre návštevníkov bezplatné. Na konci vyhliadky sa nachádza biskupský palác s Diecezním múzeom. Okolo pútneho krížu po schodoch prídete medzi dve najvýznamnejšie stavby v meste - vpravo tretia najväčšia španielská katedrála Svetla a vľavo kráľovský palác Almudaina, ktorý ohromuje priečelím z 15.st. s prvkami maurskej a kresťanskej architektúry.
Nádvorie s arkádami a gotická kaplnka St.Ana pochádzajú z 13.st. Toto bývalé sídlo vezírov slúžilo i aragónskym korálom. Dodnes tu pri svojich návštevách úraduje španielsky kráľ Juan Carlos. Objekt patrí armáde, len časť je prístupná v rámci prehliadky mestského múzea. Nedajte si újsť vstup do katedrály, je trochu netradiční bočným vchodom cez múzeum sa dostanete do hlavných priestorov chrámu. Určite vás prekvapí spústa svetla vo vnútri, ktoré dalo katedrále i názov. Slnečné lúče sa sem dostávajú cez sedem roziet, ústredné o priemere 11 m je najväčšie na svete a pochádza z 15.st. Katedrálu začal stavať už v r. 1230 prví katolícky kráľ Jakub 1., ale archeologický výskum v priestoroch chrámu potvrdil, že základy postavené na bývalej mešite sú omnoho staršie. Katedrála je zmesi rôznych stavebných štýlov, od gotiky zo 14.-16.st. až po modernizmus. Neprehliadnite mohutný baldachýn nad oltárom, dielo katalánskeho architekta Gaudího zo začiatku 20.st. Ten mal na pláne väčšie úpravy, ale vďaka nepriaznivým ohlasom na jeho umenie znechutene z Malorky odcestoval a tvoril v Barcelone. V katedrále sú pochovaní králi Jakub II. a III. Po ukončení prehliadky sa dostanete do spleti starobylých uličiek, po šípkach pokračujte do arabských kúpeľov z 9. storočia. Kúpele sú takmer jedinou maurskou pamiatkou v meste. Prejdite okolo Museo de Mallorca, v ktorom uvidíte 3000 historických exponátov. Pokračujte k bazilike sv. Františka. Stavba s barokovou fasádou je zaujímavá najväčšou gotickou krížovou chodbou zo 14.st. I tento chrám s kláštorom vznikal na základoch bývalej mešity už od r.1232, tu je pochovaný učenec Ramon Llull.
Na Placa del Cort pred barokovou budovou radnice zo 17.st. rastie najstarší strom ostrova, 2000 rokov starý olivovník. Vydajte sa po ulici Jaume II na Placa Mayor, bývalé stredoveké trhovisko. Po schodoch zostúpte na širokú La Rambla lemovanú platanmi, ktorá ponúka príjemnú prechádzku. Smerom ku katedrále pôjdete okolo arabskej fontány z 10.st. a kostolíka z 13.st., po Paseo des Born prídete až na nábrežie a po 100 m vpravo dôjdete k bývalej námornej burze La Lonja, vybudovanej v 15.st. pod vedením Guillerma Sagrery.
O niečo ďalej môžete dôjsť do Pueblo Espaňol, zmenšeninám najvýznamnejších španielských domov, palácu a iných pamiatok, postavených ako dedinky. V budovách sa nachádzajú obchody, bary a remeselníci.

Pokiaľ sa autom chystáte na niektorý z výletov, takmer vždy pôjdete okolo hlavného mesta.Pri ceste z Arenalu po diaľnici do Palmy môžete odbočiť na obchvat Via Cintura (diaľniční zjazd č.3), ale zaujímavejšie je preísť centrom. Zľava uvidíte nábrežnú promenádu, pod ktorou je jediná pláž hlavného mesta, z prava spolujazdci vychutnajú možnosť pekných fotografií na katedrálu Svetla a vedľa ležiaci kráľovský palác Almudaina.Čas na záber pre vodotrysk uprostred jazera budete mať, dopravaje tu vďaka zápcham pomalá. Prístav v PalmeZa križovatkou stojí socha malorského učenca Ramóna Llula, ktorý bol vďaka svojej propagácii spolužitiu medzi kresťanmi, Arabmi a Židmi v r. 1999 svätorečený. Nasleduje palác baleárskej vlády La Lonja. Pôjdete okolo prístavu, najskôr jachtového, potom nákladného a za mestom i prístavu trajektov, medzi tím uvidíte sprava zbytky hradieb, veterné mlyny a nad mestom gotickú pevnosť Belvere dokončenú za vlády Jakuba II. v r.1309 zo zaujímavým kruhovým patiem. Hrad nebol sídlom kráľov, ale slúžil ako nedobytná pevnosť a väzením. Odtiaľ je nádherný výhľad na Palmu z výšky 200 m. Najkrajší pohľad na mesto je ale od sochy Bohyne Mieru, odkiaľ uvidíte záliv z zdvojnásobenej výšky .

 

 choď nasp䝠            choď ďalej
© November 2003 All Rights Reserved
Web and Design
zello