Doporučené trasy autom

Cena trajektu za osobné auto z Barcelony a späť je zrovnateľná s cenou dvoch spiatočných leteniek z Prahy. Pripočítate k tomu lodné lístky, benzín a diaľničné poplatky, zistíme, že cesta autom sa nevyplatí ani päťčlennej rodine. Preto je na Malorce rozšírené požičiavanie áut. Veľká časť ceny prenajatého auta je poistka. BanyalbulfarOstrovy ju majú lacnejšiu , odtiaľto totiž nie je kam s ukradnutím autom utiecť. Príjemné je teda zistenie, že je tu požičiavanie áut lacnejšie, než u nás doma. K požičaniu auta nie je potrebný medzinárodní vodičský preukaz, ale väčšina požičovien požaduje vek vodiča nad 21 rokov a prax 3 roky. Pokiaľ toto nesplňujete je možné si požičiať malú motorku, požičanie je ale zrovnateľné s prenájmom auta. Pre veľké motorky platia požiadavky ako u áut. Predpisy sú podobné našim, len maximálna rýchlosť na diaľniciach je 120 km/hod. Detské autosedačky sú povinné. Pred jazdou si môžete dopriať pohárik piva či vína, ale polícia hladinu alkoholu (0,5‰) stráži. Drahé sú pokuty, 600 eur za použitie mobilu počas jazdy či výpočet pokuty za rýchlosť (12eur nadlimitnú rýchlosť), alebo "len" 90 za nepoužitie bezpečnostných pásov,
Zábavou polície je odťahovanie zle zaparkovaných áut, asi tak 150 eur ". Všímajte si farby čiar vedľa chodníkov - žltá znamená zákaz zastavenia, modrá platené parkovisko a neobmedzené parkovanie je biela čiara.

Severozápadná cesta: Dračí ostrov, pobrežná magistrála

Z Palmy pôjdete na Andratx, dvoma tunelmi sa dostanete do horských oblastí masívu Sierra de Tramontana. Ak chcete spoznať iné letoviska, odbočte za druhým, 800 m dlhým tunelom vľavo smerom na Camp de Mar a pokračujte na Port de Andratx, miesta obľúbené umelcami, modelkami a inými osobnosťami. Ďalej pokračujte do dedinky San Telmo (Sant Elm). Od pláže uvidíte zrúcaniny hradu z 13.st., bývalého pirátskeho lazaretu. Zájdite do prístavu, odkiaľ vychádzajú loďky na ostrov Dragonera.
Vracajte sa na Andratx. V zatáčke uvidíte dedinský cintorín. Je iný, než naše cintoríny, zomrelých nepochovávajú do zeme, ale do stien. Andratx je ospalé vnútrozemské mestečko. V jeho polovici odbočte na Valldemosu a Soller. Tím sa dostanete na pobrežnú magistrálu zo spústou serpentín a nádherných výhľadov. Prví pohľad, ktorý stojí za zastávku je tesne pred vjazdom do tunelu s okna. Záliv pod vami je kúzelný. V zatáčke uvidíte reštauráciu Mirador Roca, stojí na skalnom previse asi 200 m nad morskou hladinou, 100 m ďalej je rozhľadňa.Ses Animes Za Estellencs stojí pri ceste najstaršia protipirátská veža, atalaya Ses Animes z 15.st. Zo stanovišta hliadok je výhľad na nádherné horské pobrežie. Ďalej vedie cesta cez Banyalbufar s najrozsiahlejšími arabskými terasami. Inde sa na terasách pestujú olivy, tu rajčiny. Vodu z nádrží si rodiny delili časovo: "Ber si koľko chceš, ale len v určený čas denne."
Na najbližšej križovatke sa rozhodnete, či v Esporles navštívite statok La Granja a vrátite sa do Palmy, alebo pôjdete na Valldemosu, za ňou smerom na Soller leží Deia, podľa väčšiny sprievodcov najkrásnejšia obec ostrova. Pred Deiou zastavte u sídla arcivojvodu Ludvíka Salvatora Son Marroig. Brat posledného rakúskeho cisára tu žil cez 30 rokov a vo svojich dielach popisoval tunajšiu prírodu. Pochovaný je na jednom zo svojich panstiev v Brandýse. Skvelé kúpanie si môžete dopriať za Deiou - nenápadná odbočka doľava vás dovedie po 3 km k zálivu Cala Deia. Do Palmy sa vrátite cez Valldemosu. Odtiaľ vyniknú olivové terasy kontrastujúce s malebnou Deiou. Druhá možnosť je pokračoval do Solleru. Medzi Sollerom a Palmou je jediný platený úsek ostrova - 3km dlhý tunel pod horou Alfabia. Pred turniketmi je odbočka na starú cestu. Serpentíny vás odmenia nádhernými výhľadmi. Zo Solleru môžete pokračoval po magistrále, navštívil Calobru, kláštor Lluc, či doraziť až na Formentor.

 

 choď nasp䝠            choď ďalej
© November 2003 All Rights Reserved
Web and Design
zello