Príjazd

Lietadlom
   Charterové lety smerujú na Kos (s prípadným medzipristátím na Rhodose), od mája do októbra. Individuálne sa dá letiet z Prahy alebo Wiedne do Athén , odkiaľ denne naväzuje vnútroštátny spoj. Spojenie medzi Athénami a Kosom zaisťujú grécke letecké spoločnosti, napr. Olympic Airways, Axon Airlines a Cronus-Aegean Airlines . Letisko na Kose sa nachádza približne uprostred ostrova, blízko obce Andimáchia. Výhodná poloha umožňuje veľmi krátke transfery do všetkých hotelov na ostrove: najdlhšie je to na východ ostrova (mesto Kos, Psalídi), kam to trvá necelú hodinku, inak priemer je do 30 minút. Hlavné mesto je vzdialené asi 25 km a za taxík zaplatíte asi 12 €..


Loďou
   Pokiaľ príliš neponáhľate a nechcete letieť lietadlom, môžete sa dopraviť i s vlastním autom na ostrov loďou. Priamy spoj z Talianska na Kos však nejde. Z niekoľko Talianskych prístavov (Benátky, Ancona, Brindisi, Otranto, Terst, Bari) plávajú trajekty do gréckeho pevninského prístavu Patras. Odtiaľ asi za tri hodiny prídete autom do prístavu Pireus, odkiaľ v letných mesiacoch vypláva priemerne jeden spoj za deň na Kos.Doba plavby z Talianska záleží od miesta nalodenia : Bari-Patras 16 hodín, Ancona-Patras 21 hodín, z Terstu či Benátok môže plavba trvať i 36 hodín. Z Pirea potom ide loď asi 15 hodín na Kos. Zaujímavá je tiež ponuka niektorých prepravných lodných spoločností na prepojenie zliav pri ceste vlakom a trajektom: Medzinárodná železničná únia (UIC) vydáva cestovní preukaz (Eurail, Europass, Eurailticket, Interaii, Eurodomino), na ktorý sa vzťahujú cenové zľavy i pri ceste loďou. Cena za jednosmerný lístok záleží od umiestenia sedadla / postele (paluba, sedadla, kajuty)
i sezónou (mimo sezóny / sezóna ) a pohybuje sa od 50 / 70 €. Zvýhodnený zpiatočný lístok potom stojí približne od 86 / 118 €. Domovské stránky vybraných lodných spoločností: www.superfastcom (odchádza z Ancony a Bari: zvýhodnená ponuka vlak-lod' a www.bluestarferries.com (odchádza z Ancony, Benátok a Brindisi).

Autobusom alebo vlakom
  V prevádzke je po celý rok pravidelná autobusová linka z Prahy cez Bratislavu, ktorá prichádza do Athén - cesta trvá asi 20 hodín. Cesta vlakom trvá priemerne 40 hodín. Podrobné informácie o medzinárodných vlakových spojoch dostanete v Cestovnej kancelárií Českých dráh na železničnej stanici Praha hl. n., tel.: 02/2421 7948, tel.:/fax.: 02/24217032:
e-mail: ckcd912@quick.cz: domovská stránka je www.cdrail.cz/CKCD.

Vlastním vozom
   Mototuristické informácie zdarma na tel. 02/611 04 (www.uamk.cz;info@uamk.cz)

   
© September 2004 All Rights Reserved
Web and Design
zello