Netradičné kúpanie

Skalnaté pobrezie v El ArenalVäčšina turistou smeruje do letovísk El Arenal- Can Pastilla (Playa de Palma) a Palma Nova - Magalluf (Costa de Calvia). Leží v Palmskom zálive a ich celková kapacita je asi 60 tisíc hotelových lôžok . Vyznačujú sa dlhými piesčitými plážami, ale mnoho turistov dáva prednosť menej obsadeným romantickým plážam. Málokto tuší, že k pekným miestam sa dá prísť i nenáročnou prechádzkou. Pokiaľ ste ubytovaní v Arenale, výjdite po schodišti za prístavom do luxusnej vilovej štvrti. Za pár minút sa dostanete na uličku podiaľ skalnatého pobrežia. Zostup k moru je obtiažny, ale kto chce, svoje miestečko si nájde. Asi po kilometri prídete k palmovej vyhliadke na celý Palmský záliv, 100 m späť je kúsok od uličky ukrytý "mikrozáliv". Pokiaľ máte zo sebou potápačské okuliare uvidíte, že už v hĺbke po kolená sa okolo vás hemžia hejna rýb a iných morských živočíchov. Skalné útvary pod vodou , i na brehu a morská flóra , ale pozor na morských ježkov! Ježkovia žijú všade tam, kde nie je piesok.

Cala FigueraZ Magallufu sa k ukrytým zálivom peši nedostanete, najbližšie z nich sú turisticky využívané. Na bicykli choďte za Aquaparkom do ľava, po 5 km dorazíte ku Cala Figuera. Kúsok bližšie je Cala Mago, jedna z mála nuda pláží na ostrove. Oblasť troch piesočnatých zálivov uprostred skalysiek je vyhľadávaným cieľom luxusných jácht a objavuje sa i na pohľadniciach.
K nájdení ďalších pláží už doporučím auto. Jeden z najkrajších zálivov Cala Pi sa nachádza na juhu, asi 30 km východne od Arenalu. Z diaľnice odbočte na zjazde č.13 k Arenalu a cez dva kruhové objazdi okolo Aquacity pokračujte rovno. Prídete ku križovatke, kde je už označená odbočka v ľavo na Cala Pi (Cestou môžete odbočiť i k majáku Cap Blanc). Cesta vedie k jednej z mnoha dochovaných proti pirátskych veží zo 16.st. s nádherným výhľadom do širokého okolia, na dohľad je piaty najväčší ostrov súostrovia Cabrera. Peši sa vráťte asi 200 m proti smeru jednosmerky a po ľavej strane uvidíte prístup ku Cala Pi. Po schodoch zojdite do kaňonu s piesčitou plážou. Kaňon pokračuje ďalej do mora. Vysoké skaliska 50 m vzdialené od seba sa tiahnú ešte asi 500 m súbežne do mora, potom sa rozostupujú. Do vody vchádzate po piesku, takže nehrozia ježkovia, ale okolo skalysiek je potápanie veľmi zaujímavé.

Koho lákajú dlhé pláže s bielym pieskom musí určite na Es Trench. Z Palmského zálivu je najrýchlejšia cesta cez Llucmayor a Campos, za ktorým odbočíte smerom na Colonia Sant Jordí. Uvidíte odbočku na Es Trench, ale na jej konci je drahé parkovisko v polovici pláže. Rozumnejšie je pokračovať ďalej okolo soľných rybníkov k letovisku. Za posledným hotelom začína 5 km dlhá pláž, za ktorou sa tiahne píniový les. Vegetácia je veľmi vzácna, do lesíka je dokonca zákaz vstupu. Len na začiatku stoja dve lesné reštaurácie, ďalej dôjdete k bunkru z občianskej vojny a potom už neruší žiadne stavby. Piesočné duny ponúkajú súkromie. Pláže Es Trench sú čiastočne nudistické.

Najviacej "calas" sa nachádzajú na východnom pobreží. Nádherná je potápačská rezervácia Mandrago u Porto Petro. Blízko letoviska Cala Ratjada v najvýchodnejšej časti ostrova sa nachádza najväčšia prírodná pláž, piniovým lesom obklopená Cala Agulla.
Pokiaľ sa vypravíte na polostrov Formentor, môžete zážitky z výhľadov doplniť kúpaním v Pollenskóm zálive. Dlhá, úzka, takmer opustená obrázková pláž vedľa cesty vyniká pohľadom na pohoria po oboch stranách zálivu. Tradičné kúpanie je na polostrove Formentor poblíž, najdrahšieho hotela na Malorce.

Kto sa rozhodne ísť až k majáku, najsevernejšiemu Cala Santanyicípu ostrova, toho nadchne tesne pred tunelom po ľavej strane záliv Cala Figuera s tyrkysovou vodou. Zostup je ale obtiažny.
Podial severného pobrežia sa tiahne pohorie Sierra de Tramontana, možností na kúpanie je tu ale málo. Pri návratu z Formentoru uvidíte ešte pred mestom Pollencia nenápadnú odbočku na Cala St. Vicene, ktorú si obľúbil i španielsky kráľovský pár. Pláž Sa Calobra je veľkým zážitkom, ktorý si rozhodne nenechajte újsť .
Koupánie doplňte prechádzkou v kaňonu Torrente de Pareis. Neďaleko Valldemosy sa nachádza podľa mnoho sprievodcov najkrajšia dedinka ostrova Deia, za ňou smerom na Soller je nenápadná odbočka k mori, po krkolomnej ceste sa dostanete na obrázkovú Cai Deia.

Na západnom pobreží stojí za zmienku Camp de Mar, kde okrem troch hotelov uvidíte nad plážou "skromný domček" Claudie Schiffer.
Okrem popísaných je na ostrove spústa ďalších možností na kúpanie. Z 555 km pobreží je 10 % pláží, vďaka miestnym zákonom sú všetky volne prístupné, ale kľud a romantika skalysiek či minizálivou je pre mnohých príťažlivejšia.

 choď nasp䝠            choď ďalej
© November 2003 All Rights Reserved
Web and Design
zello