Archeologické múzeum
   V malom múzeu umiestnenom vo futuristicky pôsobiacej talianskej budove z 30. rokov 20. stor. nájdete takmer výlučne sochy z helénskeho a rímskeho obdobia (výnimku tvoria len mozaiky). Prehliadka múzea trvá približne 1/2 hodiny. Ak pôjdete od vchodu priamo, sa ocitnete v átriu pred centrálnym exponátom výstavy: farebnou mozaikou z rímskej doby (2./3. stor.), ktorá bola nájdená v jednom z domov. Predstavuje príchod Asklépia - boha lekárstva zobrazeného s palicou, okolo nej sa vinie had - na Kos. Je pozdravovaný Hippokratom, sedacím na kameni, najslávnejším lekárom ostrova, a ďalším občanom. V átriu vás upútajú také sochy (čísla v zátvorkách sú čísla u exponátov), ktoré sú rozostavené okolo mozaiky. Súsošie (94) v západnom rohu predstavuje nahého boha Dionýsa, ktorý v súlade zo svojou "povesťou" drží v pravici džbán a opiera sa o satyra. Lavicou objíma krík vínnej révy, ktorý zdobí soška Pána s píšťalou (sýrinx), boha pastierov s rohmi a kozími nohami. Pri jeho nohách sa hrá malý Eros, boh lásky, s levom. Vedľa je socha (95) sebavedome pôsobiacej mladej ženy z dôb rímskeho cisára Traiana. V severovýchodnom rohu stojí socha (97) bohyne Artemis, ktorá práve napína luk. Je doprevádzaná svojimi loveckými psami. Bohyňa zdravia a Asklépova dcéra (98), Hygieia, z jej mena je odvodené slovo hygiena, stojí uprostred severnej steny. V rukách drží hada, ktorý jej ponúka vajce, a pri nohách má Eróta. Socha (101) sa síce dochovala bez hlavy, ale atribúty - palica s hadom - z cela jasne dokazujú, že stelesňuje Asklépia. Pri jeho nohách je trpaslík Telesforos, ktorý často doprevádza aj Hygieiu. Vo východnej sále sú sústredené sochy z rímskej epochy. Sochu posla boha Herma (91) poznáte podľa klobúku. Soška zviazaného muža, ktorá visí za ruke, predstavuje satyra Marsya (77) a bola kedysi časťou stolu. Dve sochy (79,81) predstavujú bohyňu Artemis s veľa prsiami - všeobecne sa však vychádza z toho, že "prsia" sú zavesené býčie žľazy, a poukazuje sa tak na starý kultoví obyčaj.
V severnom sále sú vystavené nálezy z rímskej i helénskej doby. Je tu socha Tyché (56), bohyne šťastia a náhody, z druhej polovice 2. stor., plastika bohyne úrody Démétér (45) a jej dcéry Koré (44), neskôr zvanej Persefona. Malá soška predstavuje bohyňu Athénu (65) a pred vstupom do ďalšieho sálu si povšimnite bezhlavej Afrodity (38) sprevádzanú Erótom.
Sochy v západnom sále pochádzajú predovšetkým z helénskeho obdobia. Plastika v čele sálu stelesňuje zrejme Hippokrata (32), zahaleného v nariasenom rúchu. Náhrobní kameň atleta (5) predstavuje svalnatého muža s vencom víťazstva v rukách.
Utorok - Nedeľa 08:30 - 15:00 hod vstupné 1,50 €

   
© September 2004 All Rights Reserved
Web and Design
zello