Ciele v okolí

Ágios Fokás
   Tento úsek pobreží ležiaci juhovýchodne od mesta Kos nieje tak preľudnený, pretože leží 10 km od centra. Zároveň ponúka výhľad na neďaleké turecké pobrežie. Taverna Esperides, obľúbená i domorodcami, ponúka svojou krásnou terasou a vlastnou plážou, aby ste sa tu zastavili.

Asklepieion
   Len 4 km od mesta Kos nájdete najvýznamnejšiu pamiatku ostrova, Asklepieion, rozložený na úpätí pohoria Díkeos. Priťahuje nielen záujemcov o antickú kultúru a históriu, ale aj turistov, ktorý tu pocítia takmer magickú atmosféru miesta v kamenistej krajine zarastenej borovicovým lesom. Všetci ocenia i nádherný výhľad na pobrežnú rovinu, priľahlé ostrovy a tureckú pevninu. Z asi 300 gréckych Asklepieí posvätných okrsku zasvätených bohovi lekárstva Asklépiovi, pri nich vznikli liečebné kúpeľné ústavy patrí tento na Kose (v antike Kóu) k najznámejším. Asklépiov kult potom prevzali Rimania a boha nazývali Aesculapius (Aeskulap). V gréckej mytológii bol Asklépios synom boha Apollóna, pána nad životom a smrtí. Kultové obrady ako obetovanie zvierat, aby boh bol naklonený prosbám, boli iba častou tunajších praktik. V liečbe hrala nemalú úlohu náboženská sugescia pacienti líhali v miestnostiach k tomu určeným k spánku a boh im dal buď návod na uzdravenie, alebo ich priamo uzdravil. Vedľa toho tunajší lekári pozorovali príznaky, z nich vyvodzovali závery o priebehu choroby, a na základe skúseností navrhovali liečebné diéty. S počiatky tieto liečebné praxe ich neoddeliteľne spájalo meno na Kose narodeného lekára Hippokrata, jeho záver, že nemoc vzniká cestou narušenia harmónie "štiav", bol uplatňovaný až do 19. storočia. Najstaršími dochovanými pozostatkami Asklepieionu sú základy Apollónoveho chrámu z 4. stor. pred n.l. V priebehu storočí bol posvätný okrsok rozšírený a boli pristavované ďalšie budovy, takže dnes viditeľné ruiny pochádzajú čiastočne z helénskeho, čiastočne z rímskeho obdobia. V roku 554 komplex poničilo silné zemetrasenie neskôr bol Asklepieion dokonca využívaný ako ,,lom" - kamene z nej nájdete v stenách prístavnej pevnosti mesta Kos, obytných domov a mešít. Prvý krát vystúpil Asklepieion z temnôt veku začiatkom 20. storočia, ale opäť upadol na čas do zabudnutia. Do rozsiahlych vykopávok sa pustili až v 30. rokoch taliansky archeológovia, ktorí pamiatku zreštaurovali. Od vchodu má návštevník celý areál s tromi plošinami ako na dlani. Terasy sú prepojené reprezentatívnym schodišťom, ktoré bolo zrekonštruované talianskymi archeológmi. Teraz z zdola je patrné, že kompozícia celého areálu bola prepracovaná s maximálnym účinkom - jednak aby pôsobila už z diaľky, jednak aby citlivo zapadla do okolitej krajiny.
Moderné kamenné schodište vedie k prvej, spodnej terase, jej rozloha je 100 x 80 m. Z honosnej brány z 3. stor. pred n.l. sa zachovali iba zbytky základov, ktoré svedčia o rozmeroch stavby. Z troch strán bola táto terasa lemovaná krytou stĺpovou sieňou (stoá). Dnes len pár kameňov zo základu vypovedá o monumentalite stavby. Miestnosti, do nich sa vchádzalo zo siene, slúžili patrne chorým ako ubytovne a ošetrovne. Po ľavej strane schodišťa, na juhovýchodnú stranu areálu, kde zbytky "mladších" budov ohraničujú terasu, sú pozostatky rímskych verejných kúpeľov zo 3. stor. V modernej budove múzea nad nimi uchovávajú nápisy a náhrobné dosky, ktoré tu boli v okolí nájdené. V niekoľkých výklenkoch, ktoré sú zapustené do operných stien druhej terasy, stávali sochy boha, z nich dve bez hlavy sa doteraz opierajú o stenu. Výklenok vľavo, tesne pri schodišti, je vyplnený malebnou fontánkou ozdobenou soškou boha Pána. Už v dobách helénskych slúžila na minerálne látky bohatá voda z hôr k liečeniu chorôb - k kúpeľom a pitným kúram. Vpravo od schodišťa zostali zachované zbytky oltáru. Nápisy na ňom oznamujú, že jeho darcom je slávny kójský (vtedy kóský) lekár Xenophon, osobní lekár rímskeho cisára Claudia.
Široké schody vedú na druhú, prostrednú terasu, kedysi náboženské centrum komplexu. Dva znovu vztýčené stĺpy po vašej pravé ruke označujú Asklépiov chrám z 3. stor. pred n.l. ešte dnes je možné rozoznať podľa základov jeho chrámovú predsieň (pronáos) a hlavní priestor chrámu (cella); tu sa tiež nachádza pokladnica svätyne, krytá žulovou doskou. K chrámu priliehajú obytné miestnosti kňazov z rímskeho obdobia. Na Asklépiovom oltári, dnes ohradenom lanami, boli obetované zvieratá. Sedem znovu vztýčených korintských stĺpov patrí k Apollónovemu chrámu z 2. / 3. stor. Za ním, na východnom okraji terasy, je vidieť základy lesché (akéhosi "spoločenského domu" kňazov). Juhozápadne od Apollónovho chrámu stojí samostatná exedra, otvorený výklenok polkruhového tvaru s kamennými sedadlami, skorej osadená sochami. Najdlhšie schodište ( 60 schodov ) vedie na tretiu, hornú terasu
o rozmeroch 80 x 60m, odklial je okúzľujúci výhľad na pobrežie, ostrovy a tureckú pevninu. Tiež táto plošina bola kedysi lemovaná z troch strán stĺpovou sieňou, z nej sa vchádzalo do miestností určených k liečeniu chorých. Centrum tejto terasy tvorí mohutný Asklépiov chrám z 2. stor. pred n.l. o ploche 33 x 18 m. V stredoveku bol vo vnútri tohoto chrámu vybudovaný kostol, o čom svedčí malý oltár, do neho sú vytesané písmena ICHC (skratka Jesus Christus). V Asklepieionu bol tiež, podobne ako neskôr v kresťanských chrámoch, poskytovaný azyl politicky prenasledovaným. V auguste je každoročne v Asklepieione v rámci festivalu "Hippokratia" poriadaná scénická deklarácia Hippokratovej prísahy.
Po - Pia 08:00 - 18:00 hod., So, Ne 08:00 - 14:30 hod. (posledná prehliadka je 1/2 hod. pred uzavretím); v dobe 08:00 - 14:00 hod. jazdia každú hodinu autobusy na trase mesto Kos - Asklepieion. K areálu sa dostanete i na bicykli či pešo; vstupné 2,40 €.

Thermy Embrós
   Jediný prírodní termálny prameň na ostrove nájdete asi 13 km od mesta Kos. Kúpeľ je síce v provizórnych podmienkach, ale vrelo ho doporučujem. Dostanete sa sem buď autobusom, na horskom bicykli (pozor na stúpanie!) alebo autom. Nad prameňom je parkovisko. Dolu k moru zídete asi za 10 minút po chodníčku, ale je miestami pomerne strmí. Na malej pláži pod skalnou stenou vyviera 50 °C teplá voda ktorá vedie do mora, kde sa z morskou vodou mieša v provizórne kameňmi ohraničenej panve o priemere 10 m. Morská voda je ohriata na 30 - 40 °C. Podľa odbornej analýzy je termálna voda vhodná k liečeniu očných, kožných, dýchacích, cievnych a svalových ochorení i k liečbe vývojových porúch v detskom veku. Voda, intenzívne páchnuca po síre, bola hojne využívaná k liečeniu predovšetkým Grékov. Embrós Thermai znamená "predné termálne pramene", k "zadným" (Píso Thermai) sa dostanete len na člne a nie sú využívané k liečbe. V taverne len niekoľko metrov odtiaľ, ktorá v 20. rokoch slúžila ako kúpeľný dom, môžete ochutnať jedla z čerstvo chytených rýb.
Mestské autobusy jazdia cez deň až k thermám. Auto musíte nechať na parkovisku nad plážou, pretože dole je miesto len pre niekoľko vozov. Thermy Embrós sú vzdialené 13 km od mesta Kos.

Lámbi
   Hlavná piesková pláž, ktorá sa tiahne niekoľko kilometrov podial pobrežia severozápadne od mesta, je v lete veľmi frekventovaná. Pokiaľ pôjdete ďalej na sever k mysu Skandári, davy riednu. Podial pobrežia tu vedie cyklistický chodník, čo je v Grécku ojedinelé.

Platáni
   Má 800 obyvateľov. Mestečko západne od Kosu je s tím to mestom takmer zrastené. Obec bola kedysi pomenovaná podľa platanov, ktoré dodnes poskytujú tieň na námestí s čelnými tavernami. Ako o tom svedčia mena mnoho podnikov (Arap, Serif, Atis), žijú tu ešte obyvatelia tureckého pôvodu. Sú to moslimovia, a tak vedľa ortodoxného kostola tu je jednoduchá mešita, v nej sa v piatok konajú bohoslužby. Za prehliadku stojí moslimský cintorín vľavo pri vjazde do obce so stovkami náhrobných stél. Predovšetkým staršie, už značne ošumelé náhrobné kamene s arabskými nápismi pôsobí ako malé umelecké diela. Niekoľko metrov odtiaľ je starý židovský cintorín, označený na bráne Dávidovou hviezdou, ktorý pripomína ďalšiu minoritu na Kose. Židovské obyvateľstvo ostrova bolo v roku 1944 Nemcami odvlečené a vyvraždené. Židovský cintorín je zamknutý a prehliadnuť si ho môžete len zvonka.
Autobusy: Medzi 08:00 a 23:00 hod. jazdia autobusy každú hodinu na Kos a späť.

Psalídi
   Obec Psalídi dala meno celej oblasti na východe ostrova, presnejšie úseku pobrežia od mesta Kos po mys Psalídi, kde stojí jeden hotel vedľa druhého. Autobusové spojenie s Kosom je dobré, je tu i cyklistický chodník v Grécku neobvyklí. Všetky pláže sú štrkové a keď sú pieskové ako pri Kipríotis Village tak piesok je tam navezený.


   
© September 2004 All Rights Reserved
Web and Design
zello